Ochotnické divadlo v Městečku Trnávce má mnohaletou tradici. Prvním uchovaným dokladem o divadelní aktivitě v naší obci je fotografie sociálně demokratických dělnických ochotníků z roku 1923.
Další záznamy v kronice mapují činnost v letech poválečných až do roku 1964. Běhen těchto dvanácti let nastudovaly ochotnické spolky – SOKOL, HASIČI, SVAZ ČESKÉ MLÁDEŽE a žáci ZÁKLADNÍ a MĚŠŤANSKÉ ŠKOLY dvacet sedm divadelních her, zajistily program na deset Silvestrů a dvě celotýdenní divadelní přehlídky.
Snad změny ve společnosti nebo televizní fenomén způsobily konec této bohaté etapy ochotnického, sousedského a spolkového života.
Obnovit divadelní tradice se podařilo v roce 1984 za podpory obce a pana Zdenka Fikra, který s novým kolektivem nastudoval hru Naši furianti.
Po úmrtí Zdenka Fikra se režie ujímá PhDr.Milena Duchoňová a pod jejím vedením soubor uvedl tyto hry: O ševci Ondrovi a komtesce Julince (pohádka), Nejkrásnější válka, Potopa světa, Jak přišla basa do nebe, Její pastorkyňa, Petrucha z bedny, Gordický uzel, Tvrdohlavá žena, Hartinkovský písnčkář, Byl jednou jeden drak (pohádka), Charleyova teta.
Soubor se zúčastnil okresních přehlídek, kde získal uznání za režii i za herecké výkony.
Během dvouleté rekonstrukce kulturního domu jsme zkusili tanec – Českou a Moravskou besedu, se kterou jsme reprezentovali i v Holandsku.
Od roku 1999 organizujeme v našem pěkném kulturním domě „Divadelní podzim“.
Každou listopadovou sobotu zveme ochotnické soubory z našeho regionu, aby nás potěšily svým představením.
V roce 2004 soubor ke svému dvacetiletému výročí nastudoval opět hru Naši furianti.
Následovala konverzační komedie Na správné adrese, se kterou jsme opět úspěšně reprezentovali náš region ve Vysokém nad Jizerou, na národní přehlídce v roce 2007.
V roce 2008, při oslavách 700 let od první písemné zmínky o naší obci, jsme uvedli Drdovu pohádku Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert. Následovala úsměvná hříčka Potopa světa, Václava Klimenta Klicpery.
Za Divadelní soubor Ludmila Kučerová